Deb*lní tenisky v Queens

Deb*lní tenisky v Queens

Poslední sezóny už tenisky nejsou svět pro pár divno-lidí aka sneakerheadů, ale pro širší veřejnost. A to znamená i spoustu nových tenisek. Pak není náhoda, že Sneakersnstuff a Highsnobiety, často informují o top 30 releasech tohoto víkendu. Víkendu! Představte si, že vyjde 30 různých telefonů každé dva dny. Zvládali byste se v nich orientovat?

Ta vlna má své plusy, adidas hlasí už několik sezón růst tržeb v segmentu lifestyle shoes a firmy jako Footshop měly možnost vyrůst na zelené louce. Mínusem je, že jestli tohle může někoho v budoucnu otrávit, je to komunita, kterou tenisky fakt baví. Tak jako někoho baví modely vláčků a jiného soutěže psích plemen. Bez ohledu na to, jestli jsou v ten okamžik zrovna cool, nebo ne.

Velká většina zákazníků, kteří si dnes jdou pro tenisky, jsou lidé mezi 14-18 lety. A jestli moje generace dokázala napsat seminárku na základě jednoho odstavce na Wikipedii, tahle generace to zvládne na základě jednoho postu na Instagramu. Na ověřování, zkoumání historie a sledování kontextu není čas. Na to být IN v Instagram Stories máte jen pár hodin, hned po tom vás předběhne někdo jiný. Když se snažíte rychle orientovat v tom co koupit/nekoupit, pomůže vám hype daného produktu. Počet lajků, počet celebrit, kteří už tenisky mají doma, limitovanost dané věci nebo vývoj ceny na resell trhu.

Z třiceti tenisek za jeden víkend nemůžou mít hype všechny, i když mají tu správnou značku/model/barvu. Dostane se jen na pár vyvolených a ty jsou pak uctívány. Občas jeden rok (adidas NMD), občas celou svojí historii (Air Jordan 1 OG). V honbě za počtem lajků, prokliků a sdílení tomu jdou naproti i retaileři, média a blogeři. Proč něco složitě vysvětlovat, když pozornost jde získat i jednoduše?

Bylo mi líto tenisek, o kterých se nemluví, ale mělo by, jen na to není čas. A tak jsem na Queens blogu napsal tři díly o top teniskách, které mají deb*lní resell. Jejich souhrn dávám i sem.

Nike Air Max 1 „By Day“ & „By Night“

Tak dlouho jsem se na ně chodil do SNKRS aplikace koukat, až byly sold out. Takže mi udělalo fakt radost, že se zrovna tenhle model Air Max 1 nakonec objevil i v Queensu (díky Radime, díky Martine!). Blbý bylo, že dorazily ve stejný čas jako Cortez x Lamar a Nike kolabo se Skeptou, takže dostaly přesně 0 bodů tvojí pozornosti. Thank you for nothing. V čem je jejich skrytý fór a příběh? Je to budova pařížského Centre Pompidou. Tenhle dům byl inspirací přímo pro Tinkera Hatfielda, když své první tenisky Air Max 1 navrhoval. Takže teď dává smysl, že se po tolika letech objevil design, který připomíná právě budovu Centre Pompidou. A protože Tinker Hatfield a Aix Max 1 můžou za to, že teď známe Nike takové, jaké známe, je docela fér vyložit na stůl příjemných 3999 káčé a mít doma trochu klasiky. Vstup zdarma na The Mag Con za to nedostaneš, ale jak mě naučil Radim, mít doma alespoň jeden pár dobrých jedniček je základ.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

🇫🇷💚 #QueensTeam

Příspěvek sdílený Daniel Klíma 🐰🍕 (@born.91),

Nike Air Force 1 x Public School of New York

Když jsem se poprvé chodil dívat na web téhle značky z New Yorku, bylo to podle mě někdy mezi rokem 2008 a 2010. Vůbec bych se nedivil, kdyby mě na to přivedl nějaký zatoulaný odkaz někde na Tumblr. Protože Instagram tou dobou ještě takhle nefungoval. A tak jsem na tom webu tenkrát trávil čas tím, že jsem si vybíral, které triko bych si objednal, kdyby se v PSNY rozhodli doručovat i do Evropy. A tím se dostávám k jejich kolabu s Nike na modelu Air Force 1. Ta možnost držet v ruce tenisky, které v sobě mají kus PSNY, je parádní. Křičí to Amerika a kříčí to finding perfection in imperfection, což je heslo, které mají PSNY na webu. V těchhle Air Forcech to sice nebude nejpohodlnější procházka ulicemi New Yorku (nebo Prahy), ale rozhodně bude dost stylová. A i kdyby byla zima, budou tě hřát detaily, které na sobě tenisky mají. Stejně jako jejich zpracování. Tohle prostě není jen obyčejná teniska.Nike Air Max 95 Mowabb

Koukáš na první Nike Air Max 95, které bych si pořídil. Devadesát pětky nejsou silueta, která by se mi líbila na první dobrou. Proto do teď doma žádné devadesát pětky nemám. Jenže když sedíš v kanclu, kde ti každý týden projde někdo v Atmosech, tak se tvoje vnímání toho, co je pro tebe dobré, rychle změní. A tak teď toužím po téhle tenisce (!!!). Sleduješ tu crazy sneaker game denně? Asi jo. Takže mi rozumíš, že vliv Nike ACG na zbytek Nike kolekce nemůžeš ignorovat. A v tom je to zajímavé. Protože tenhle model je kompletně inspirován OG modelem Mowabb. Koukni na to, vygooglíš to snadno. I když možná ne tak snadno, protože tenhle hype vznikl už někdy v devadesátkách, kdy normální smrtelníci negooglili. Dobrý, ne? Mimochodem zase se vracíme k příběhu, který se točí okolo Tinkera Hatfielda. Důležitá poznámka na závěr: máme k nim ještě druhé Air Max 95 do packu.

Puma x Han Kjobenhavn

V botníku nemám ani jedny Pumy a v šatníku mi nevisí kompletní kolekce Han Kjobenhaven. A přesto je to pro mě srdcová záležitost. Tak, jak byl Mac Miller (RIP) představitelem new wave v rapu, je značka Han Kjobenhaven součástí new wave ve streetwearu. Spolu s dalšími jako Filling Pieces, Daily Paper nebo Libertine-Libertine se vynořily z ulice, ze Skandinávie, z vysokých škol... a chytly se. Kluci v mém věku prorazili a přicházeli s kolekcemi, které se od startu objevovaly v obchodech hned vedle velikánů jako Nike, Levi’s a Alpha Industries.

Podobně jako Daily Paper má i Han Kjobenhaven svůj styl, který si nespleteš s žádným jiným. Možná už jsi na Instagramu viděl jejich modela - starého, nesympatického, naštvaného chlápka. A jejich aktuální web? Vypadá a chová se jako linesheet v Excelu, který používají buyeři pro B2B objednávky. A proto je pro mě kolabo Puma x Han téma. Top hráč jako Puma se spojuje se známou, ale stále ještě vycházející značkou. A ví, proč. Han si u svých produktů dává záležet na každém detailu. Nedělá věci jen tak. Chceš se odlišit a mít na nohou něco jiného než vyhajpový kus neoprenu? Vyber jeden z modelů Puma x Han Kjobenhaven.

Puma x Ader Error

Stejná Puma a jiný příběh. Pravděpodobnost, že si v Čechách otevře vlastní obchod korejská značka Ader Error, je asi tak vysoká, jako že to udělá Bape. Navíc Ader Error věci nejsou úplně laciný, pod 200 dolarů se často dostanou jen ponožky nebo basic trika. Takže možnost koupit něco s tímhle logem v Čechách a za pár peněz je už samo o sobě příležitost, kterou nechceš minout. A že nám hraje Ader Error do noty, dokazuje i příhoda, na kterou upozornil Vašek Rouček. Ten měl na sobě při focení lookbooku ke svému albu Víra právě kolekci Puma x Ader Error. Jestli Vaška sleduješ, tak víš, že hlavní motiv celého jeho alba jsou VR brýle. A hned po našem lookbooku přišel Ader Error s vlastním, kde jsou v hlavní roli taky VR brýle. Náhoda? Nemyslím si.Puma x Outlaw Moscow

Ten hype kolem post-soviet estetiky a Goshi Rubchinskyi už jsi určitě zaznamenal. Outlaw Moscow je podle mě značka, které tahle pozornost celého fashion světa pomohla směrem nahoru. A zároveň je v mých očích o dost méně trash. Perfektní materiály a promyšlené střihy, to chceš. A jejich poslední vizuály na Instagramu jsou jednoznačně must-see. Nikdy bych nečekal, že budu chtít nosit bundu s printem satelitních záběrů Moskvy. Jestli nejsi šťastlivec, který si ji na zimu za 350 EUR koupil, pořád ještě můžeš mít tenisky s Outlaw Moscow dotykem za půlku.

adidas EQT Support 91/18 Boost

Řada adidas EQT je mi tak nějak sympatická od doby, kdy ji adidas znovu vytáhl na světlo světa. Jsou mi blízké svojí jasnou equipment filosofií. Pro mě je to taková ta adidas teniska na první dobrou, se vším, co adidas dělá a říká. Tuhle sezónu to má navíc příjemný bonus, který spousta lidí přehlédla: Boost in the game! Jakože jasně, stále to nejsou Ultra Boosty, ale i tak. Krásná silueta. Devadesátková chunky & sport shoe v moderním provedení. A k tomu ten Boost! Pro mě je to teniska, která je připravená dělat velkou parádu. Ideální kombinace pohodlí a swagu. Doteď nechápu, že ji věrní fanoušci adidasu ještě neuctívají jako svatou. Vždyť ta teniska je víc adidas než samotný adidas.

Pro 2404 vteřin #knowledge koukni na video, které k řadě EQT vyšlo. Je krásně zpracované.

adidas Ultra Boost

"Já ti nevím, Karle." Jsou Utra Boosty, které se objeví na webu a za 5 minut se tam válí poslední okrajová velikost. A pak jsou ty stejný Ultra Boosty vedle a všichni se tváří, jako kdyby tam nebyly. Přitom ta OG várka, která dorazila teď na konci roku, je úplně skvělá. A dává smysl, že je tady, když vezmeš v potaz všechny ty fotky adidas Ultra Boost 19, které už kolují na Instagramu. Starých Ultra Boostů už si možná nebudeme užívat dlouho. Takže se nenech zmást, že jsi v nich dlouho neviděl Kanyeho venčit Kim. Místo toho věř, že to jsou stále jedny z nejpohodlnějších tenisek ve hře. Hodí se ke každému druhému outfitu a v českých podmínkách se dají nosit celý rok, když venku zrovna nepadají provazy vody.

adidas White Mountaineering Campus

Značka adidas má oběcně hodně zajímavé spolupráce. Ať už jde o některé z Consortium tenisek (které taky nikdo neocení) nebo o značky jako United Arrow & Sons nebo White Mountaineering. White Mountaineering patří mezi špičku outdoorového/urban oblečení a pořád ještě není úplně jednoduché si z ČR sehnat jejich nejnovější věci. Proto jsem tohle kolabo s adidas přivítal s nadšením. Každopádně adidas Campus přežily i Black Friday a ještě tam v posledních číslech jsou. A jsou tam dlouho a já to vůbec nechápu, protože kdykoliv máš na sobě něco, čeho se dotkli ve WM, tak dostáváš od okolí jen uznalé pohledy. Tak se nad tím zamysli.


Cover photo by Pat Kwon on Unsplash.